اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1389/12/28
تعداد بازدید: 3770
 
نبود اعتبار براي گسترش مشاغل خانگي و استفاده از توانمندي‌هاي زنان خانه‌دار


طرح توسعه مشاغل خانگي فرصتي مغتنم به‌ منظور استفاده از تجارب و تخصص زنان به ويژه گروه خانه‌دار است چرا که با گسترش اين مشاغل ضمن استفاده از توانمندي‌هاي زنان، به مسائل خانوادگي و تربيت فرزندان نيز آسيبي وارد نمي‌شود ولي اين طرح به علت عدم تأمين اعتبار از سوي بانک‌ها متوقف شده است.


به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي مشتمل بر دوازده ماده و 6 تبصره در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 22 ارديبهشت ماه 89 مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و در تاريخ 29 ارديبهشت 89 به تأييد شوراي نگهبان رسيد و از همان زمان ستاد اين مشاغل تشکيل شد که دبيرخانه آن بر عهده وزارت کار است.


وزير کار و امور اجتماعي رئيس کميته مشاغل خانگي بوده وارگان‌هايي مانند کميته امداد امام خميني (ره)، نيروي انتظامي، اصناف، شوراي عالي استان‌ها، سازمان فني و حرفه‌اي، سازمان ميراث فرهنگي، دفتر امور زنان و خانواده رياست جمهوري، مرکز آمار و صدا و سيما نيز در طرح مشاغل خانگي همکاري مي‌کنند و تقريبا نزديک به 25 دستگاه در اجراي اين قانون نقش دارند.


در رابطه با فراهم کردن مقدمات اجرايي قانون مشاغل خانگي تاکنون هماهنگي‌هاي بسياري ميان دستگاه‌هاي مختلف انجام شده است و فهرست 200 شغل خانگي مشخص شده است بر اين اساس مشاغل خانگي آن دسته از فعاليت‌هايي است که توسط عضو يا اعضاي خانواده در فضاي مسکوني و در قالب يک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ايجاد اخلال در آرامش واحدهاي مسکوني همسايه شکل مي‌گيرد و به توليد خدمت يا کالاي قابل عرضه به بازاري خارج از محيط مسکوني منجر مي‌شود.


نساجي سنتي، فعاليت‌هاي پرورش طيور و حشرات، خدمات کشاورزي، خدمات دامپروري، فعاليت‌هاي توليدي و خدمات از جمله مشاغل خانگي هستند.


عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير کار و امور اجتماعي 23 آبان سال جاري در حاشيه نهمين جلسه ستاد ساماندهي مشاغل خانگي در جمع خبرنگاران اعلام ‌کرد: متقاضيان مشاغل خانگي مي‌توانند از هم‌اکنون براي دريافت تسهيلات به دستگاه‌‌هاي مربوط مراجعه و پس از تأييد طرح، براي ثبت نام به بانک مراجعه کنند.


وي افزود: هر بانک عاملي تا سقف سه ميليون تومان تسهيلات را براي مشاغل خانگي و همچنين صندوق مهر امام‌رضا(ع) تا پنج ميليون تومان تسهيلات را در اين زمينه اختصاص مي‌دهد.


شيخ الاسلامي عنوان کرد: رابطه سه جانبه ميان متقاضي، دستگاه و بانک عامل برقرار است و مراحل پرداخت، نظارت بر اجرا و بازپرداخت نيز در اين خصوص وجود دارد.


* ساماندهي مشاغل قاليبافي و صنايع دستي زنان از طريق طرح مشاغل خانگي


سيد جواد زماني مخبر کميسيون اجتماعي مجلس 28 آبان در گفت‌وگو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» با بيان اينکه تا قبل از اينکه قانون مشاغل خانگي در کشور تصويب شود مشاغلي مانند قاليبافي در خانه‌ها انجام مي‌شد، عنوان ‌کرد: قانون مشاغل خانگي موجب ساماندهي فعاليت‌هايي مانند قاليبافي و صنايع‌دستي مي‌شود که اين مشاغل عمدتاً در درون خانه‌ها و توسط زنان انجام مي‌شود.


اين نماينده مجلس ادامه ‌داد: بر اساس قانون مشاغل خانگي، شهرداري‌ها موظف هستند تا مکاني را براي فروش به افرادي که در داخل خانه‌‌هايشان اقدام به توليد مي‌کنند، بدهند.


زماني با اشاره به اينکه تاکنون به دليل نبود قانون مشاغل خانگي کارکنان برخي از مشاغل مانند قاليبافي که عمدتاً در منازل و از سوي زنان انجام مي‌شود مورد استثمار قرار مي‌گرفتند، خاطر نشان کرد: عده‌اي از افراد واسطه با ارائه مواد اوليه به قاليبافان محصول نهايي را به ارزان‌ترين قيمت از آنها خريداري مي‌کنند که قانون مشاغل خانگي با ارائه تسهيلات به افراد شاغل در مشاغل خانگي، آنها را توانمند مي‌سازد.


* برنامه‌اي براي ثبت‌نام مشاغل خانگي نداريم


با وجود اعلام وزير کار مبني بر ثبت‌‌نام طرح مشاغل خانگي در همه دستگاه‌هاي مربوطه، مهدي حسين ن‍ژاد، معاون اعتبارات و تسهيلات صندوق مهرامام رضا(ع) در تاريخ 20 آذر گفت: اين صندوق براي متقاضيان طرح‌هاي مشاغل خانگي ثبت نام ندارد و مبلغ اعتبار آن نيز مشخص نشده است.


وي‌ در خصوص آخرين وضعيت صندوق مهر امام رضا(ع) راجع به حمايت از مشاغل خانگي،‌ اظهار کرد: طبق آخرين برنامه مقرر شد 20 درصد از منابع و اعتبارات صندوق به مشاغل خانگي اختصاص يابد، اين 20 درصد که اختصاص خواهد يافت مربوط به مانده وام و اعتباراتي است که دولت به صندوق پرداخت مي‌کند.


معاون اعتبارات و تسهيلات صندوق مهر امام رضا (ع) با بيان اينکه بخشي از اعتبار مشاغل خانگي از سرمايه اوليه صندوق است، اضافه کرد: امسال صندوق تصميم دارد يک هزار و 200 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت کند و در حال حاضر 10 تا 15 درصد تسهيلات به مشاغل خانگي پرداخت شده است.


حسين‌نژاد با بيان اينکه صندوق مهر امام رضا (ع) در زمينه طرح‌هاي مشاغل خانگي ثبت‌نام ندارد، ادامه داد: اين موضوع هنوز به صورت کامل ساماندهي نشده است و هر دستگاه در اين زمينه از متقاضيان ثبت‌نام مي‌کند و دبيرخانه مشاغل خانگي تصميم‌گيري نهايي را انجام مي‌دهد.


* ابلاغ دستور‌العمل اجرايي‌شدن مشاغل خانگي به استانداران


محمد حسين فروزان مهر معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت کار در دهمين جلسه ستاد سامان دهي و حمايت از مشاغل خانگي در 27 آذر گفت: دستورالعمل اجرايي شدن مشاغل خانگي به استانداران و دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط کشور ابلاغ شده است و به کارگروه‌هاي اجرايي اشتغال استان‌ها اعلام و تأکيد شده است که مراحل اجرايي اين دستورالعمل را با جديت پيگيري و اجرا کنند.


معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت کار با بيان اينکه 214 رشته در زمينه طرح مشاغل خانگي شناسايي شده و در حال ارزيابي مشاغل جديد براي گنجاندن در فهرست مشاغل شناسايي شده هستيم ، در تشريح فرايند برخورداري از تسهيلات مشاغل خانگي عنوان کرد: مطابق پيش‌بيني‌هاي انجام گرفته در حال حاضر تمامي متقاضيان فعاليت در مشاغل خانگي پس از اطلاع رساني از سوي دبيرخانه ستاد مشاغل خانگي بايد براي ثبت نام به سايت اداره کل تعاون مراجعه کنند ، علاوه بر اين پيش بيني شده است که از طريق اين سايت ، برخي از خدمات مشاوره اي نيز در اختيار متقاضيان قرار گيرد.


وي افزود: متقاضيان فعاليت در مشاغل خانگي پس از ثبت نام از طريق اداره کل تعاون ، به دستگاه‌هاي اجرايي معرفي خواهند شد و در نهايت با تائيد اداره کل کار و امور اجتماعي استان ، متقاضيان براي دريافت تسهيلات به بانک‌هاي عامل معرفي خواهند شد.


* توقف طرح مشاغل خانگي به دليل عدم تأمين اعتبار از سوي بانک‌ها


عليرضا مظهري رئيس سازمان کار و امور اجتماعي تهران در تاريخ 11 بهمن سال جاري با بيان اينکه پيش‌بيني‌ مي‌شد از محل اجراي طرح مشاغل خانگي تا پايان سال در استان تهران 50 هزار شغل ايجاد شود، اظهار داشت: به علت عدم تأمين اعتبار از سوي بانک‌ها اين طرح هم‌اکنون متوقف است.


وي در خصوص وضعيت طرح‌هاي مشاغل خانگي و اشتغال اين طرح، عنوان کرد: تاکنون تأمين اعتبار از سوي بانک‌ها و صندوق مهر امام رضا (ع) انجام نشده است.


رئيس سازمان کار و امور اجتماعي استان تهران در خصوص آمار و جزئيات ارزيابي طرح‌هاي مشاغل خانگي، گفت: به علت اينکه هنوز تأمين اعتباري صورت نگرفته است ارزيابي و تأييد طرح‌ها براي معرفي و بانک‌هاي عامل متوقف و منوط به عملکرد بانک‌‌هاست.


وي افزود: پيش‌بيني اداره کار اين بود که با اجراي درست و به موقع اين قانون و همکاري بانک‌ها 50 هزار شغل از اين طريق ايجاد شود اما متأسفانه امور بر اساس برنامه پيش نرفته است.


* گسترش مشاغل خانگي، توجه به خانواده و تربيت فرزندان


اعظم درويش خضري مشاور امور بانوان وزارت تعاون 27 بهمن امسال بيان ‌کرد: رويکرد آتي دولت، توسعه مشاغل خانگي در حوزه اشتغال‌زايي است و امنيت شغلي و اجتماعي از جمله مهمترين دغدغه‌هاي بانوان شاغل محسوب مي‌شود که خوشبختانه پيرو مصوبات اخير اين دغدغه قابل رفع است.


وي ‌افزود: توجه ويژه به بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک زودبازده، توسعه مشاغل خانگي و به‌کارگيري سياست طرح دورکاري در سازمان‌ها با رويکرد بهره‌وري حداکثري از پتانسيل‌هاي در اختيار، سازوکاري را در اختيار ما قرار مي‌دهد که بتوانيم به نحوي از تجارب و تخصص بانوان در حوزه اشتغال استفاده کنيم که به مسائل خانوادگي و تربيت فرزندان نيز آسيبي وارد نشود.


http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912220933


 
به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ