اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1389/12/28
تعداد بازدید: 3690
 
زنان پرچمدار نهضت بيداري اسلامي در سرزمين اعراب


در حالي که انقلاب‌هاي مستمر و پي‌ در پي جهان عرب، حاکمان مستبد را يکي پس از ديگري روانه پناهگاه کرد، زنان با در هم شکستن حباب عزلت‌گرايي و تغيير ايستارهاي تاريخي مربوط به زنان، همراه و پا به پاي مردان در انقلاب‌ها شرکت کرده و در سقوط ديکتاتورهاي عرب نقش ايفا ‌کردند.


به گزارش سرويس بين‌المللي «فردا» و به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني اسلام اليوم، «نديم حوري»، از پژوهشگران فعال در موسسه «هيومن رايتس ووتش»، وابسته به سازمان بين‌المللي حقوق بشر، در مورد حضور زنان در انقلاب‌هاي اخير کشورهاي اسلامي عرب، با اشاره به اين که زن مسلمان، در انقلاب‌ها و انتفاضه‌هاي اخير، نقش اساسي و مهمي را ايفا کرد، گفت: تحرک زنان اميدوار کننده‌ است و قطعا نقش آنها در دولت‌هاي آينده مهم و اساسي خواهد بود.


دهها زن مسلمان محجبه و ديگر زنان پا به پاي هم، با شرکت در انقلاب‌هاي تونس، مصر، بحرين و يمن توانستند صداي خود را به گوش جهانيان برسانند و قدرت خود در تعيين سرنوشت و کشور خويش را اثبات کنند.


مشارکت زنان در انقلاب‌هاي يمن و ليبي جلب توجه تمام جهان را در پي داشت. در کشورهايي که حضور زن در خيابان، تحصيل و يا ابراز نظر حتي در مورد مهمترين تصميم زندگي خود مانند ازدواج، مخالف عرف اجتماعي و عملي زشت و ناپسند به حساب مي‌آيد، حضور زنان نشاني بر آزادگي آنان از قيد و بندهاي عرفي، پيش از مطالبه هرگونه آزادي مدني و سياسي و آغاز انتفاضه عليه خودکامگان سياسي مي‌باشد.


«توکل کرمان»، فعال در حوزه دفاع از حقوق زنان در يمن و رهبر زنان شرکت‌کننده در اعتراضات اخير، در مورد حضور زنان در صحنه انقلاب، نوشت: زنان مسلمان عرب نفش بزرگ، موثر و تاريخي را بازي مي‌کنند. زنان در تونس، مصر، يمن و ليبي نه تنها در صحنه انقلاب حاضر بودند بلکه گاهي شعله اعتراض به دست آنها افروخته مي شد.


وي در ادامه مي نويسد: در حالي که هدف اول و مهم همه انقلاب‌ها سقوط نظام مستبد سياسي است، زنان پيش از ورود به اين مرحله در انقلاب عليه آداب و رسوم عرفي و فاقد ‌پايه و اساس ديني پيروز شده و سپس به ايفاي نقش خود در انقلاب بعدي که همان انقلاب سياسي است، پرداختند.


اين فعال زن معتقد است: زنان علاوه بر حضور در خيابان‌ها، با به کارگيري فناوري‌هاي جديد ارتباطي در به ثمر رساندن انقلاب ها کمک شاياني کردند و حتي گاهي رهبري اين انقلاب‌ها را بر عهده مي‌گرفتند.


به گفته وي، «اسما محفوظ»، دختر جوان مصري را نبايد فراموش کرد که با انتشار فيلمي بر روي صفحه شخصي خود در اينترنت، مردم را به خروج و انتفاضه عليه دولت دعوت کرد و با لحني حماسي از مردان و زنان مصري خواست تا براي تحقق حقوق مدني و کرامت انساني خود در تاريخ 25 ژانويه – تاريخ پيروزي انقلاب مصر- به خيابان‌ها بريزند. مردم مصر دعوت او را قبول و به خيابان‌ها آمدند.


http://www.fardanews.com/fa/news/141373/%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D8%A8


 
به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ