اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1399/12/16
تعداد بازدید: 18408
 
هفتمین جلسه از سلسله جلسات نقد کتاب با موضوع نقد کتاب "پوشش زنان در زمان پیامبر" برگزار می شود


به گزارش روابط عمومی پژوهشکده زن و خانواده، هفتمین جلسه نقد کتاب از سلسله جلسات نقد کتاب با موضوع  "پوشش زنان در زمان پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم)" به صورت مجازی(برخط)برگزار می شود.
 
این نشست در روز دوشنبه هجدهم اسفنده ماه ساعت 10تا 12 در سالن نشست های پژوهشکده زن و خانواده برگزار خواهد شد.

در این نشست، جناب آقای دکتر مهران اسماعیلی "استاد‌یار گروه تاریخ و تمدن دانشگاه شهید بهشتی" به عنوان ناقد کتاب با حجت اسلام والمسلمین مجید دهقان "عضوهیئت علمی پژهشکده زن و خانواده" و حجت الاسلام والمسلمین محمد عشایری منفرد "عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه" به عنوان کارشناسان درباره مباحث این کتاب به گفتگو خواهند پرداخت.
 
سدۀ اخیر شاهد مطالعاتی در حجاب است که با خوانشی نو از آیات و روایات، تصویر متفاوتی از حجاب اسلامی ارائه می‌‌نماید. این خوانش‌های نو با اختلافات درون‌فقهی متفاوت است. حجاب برای فقیهی که نظری خلاف مشهور می‌دهد، مسئله‌ای دینی است. هدف او فهم صحیح مراد شارع است تا مقدمه‌ای برای امتثال صحیح شریعت باشد. در مقابل، مسئلۀ حجاب برای این نواندیشان خاستگاه اجتماعی دارد؛ چون حجاب امری دینی تصور می‌شود بدحجابی در جامعۀ اسلامی معضل می‌گردد؛ زنان بد‌حجاب از دین‌داری خود ناخرسندند و شکایت از این نمادِ هویت دینی به هجران از دین‌داری می‌انجامد؛ در این دیدگاه اگر تفسیر‌های نو از حجاب بتواند بار دینی آن را بکاهد، بدحجابی معضل نخواهد بود و مانند سایر امور اجتماعی به دگرگونی طبیعی خود ادامه می‌دهد. مجموعۀ حجاب‌پژوهی در نقد تفسیر‌هایی ازاین‌دست نگاشته شده‌ است.
کتاب مجموعه حجاب پژوهی پوشش زنان در زمان پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) در سال 1398 توسط انتشارات مرکز تحقیقات زن و خانواده در 330 صفحه منتشر شده است.

✔️لینک حضور برخط در جلسه نقد کتاب
http://live.mou.ir/wrc
 
خرید اینترنتی کتاب از طریق لینک زیر:به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ