اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1394/1/29
تعداد بازدید: 6827
 
تصویر روحانیت از تحولات جنسی در جامعه و چگونگی مواجهه با آن نیازمند تأمل است


به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات زن و خانواده، نشست علمی «اخلاق جنسی در خانواده ایرانی» از سلسله نشست‌های سبک زندگی اسلامی در مؤسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل‌یاسین و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد؛ رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده، در تاریخ 25 فروردین ماه برگزار گردید.
 
در این نشست رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده به بیان محورهایی در باب خانواده ایرانی و تحول در اخلاق جنسی پرداخت.
وی با بیان این‌که برخی بر این باورند که ایران وارد عصر انقلاب جنسی شده است، ابراز داشت: انقلاب جنسی تجربه کشورهای غربی در دهه‌های 1960 و 1970 بود. سه شاخصه اصلی، انقلاب جنسی را نشان می‌دهد: کاهش سن رابطه جنسی، تنوع شرکای جنسی و اشکال جدید ارتباط جنسی. 
 
این پژوهشگر حوزه زن و خانواده توصیف وضع موجود با بررسی اطلاعات آمار در مواردی مثل سقط جنین، تک‌زیستی، ایدز، خیانت زناشویی، جراحی‌های پلاستیک، وضعیت پوشش و آرایش و رژیم لاغری و بررسی دیگر علل و عوامل تحولات جنسی در جامعه ایران را برای به دست آوردن روند تحولات جنسی لازم دانست و افزود: تحولات در حوزه اخلاق جنسی تقریباً در تمامی جهان رخ داده و دارای عواملی مشترک است، اما بعید نیست که سهم تأثیر هر یک از عوامل در کشورهای مختلف یکسان نباشد؛ چنان که نباید عوامل منطقه‌ای را که در خصوص یک جامعه منشا اثر هستند، نادیده گرفت.
 
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد ویژگی‌هایی جامعه ایرانی را از دیگر جوامع ممتاز می‌سازد. این ویژگی‌ها هم در سرعت تحولات، هم در نمودهای تحول، هم در علل و عوامل و هم در پیامدها قابل رهگیری است. باید دید رسانه‌های ایرانی (سینما، تلویزیون و نشریات زرد) چه تصویری از جایگاه تربیتی والدین، اخلاق و تربیت جنسی و مناسبات جنسی به مخاطبان می‌نمایانند و چه الگویی از سبک زندگی جنسی نمایش می‌دهند؟ آیا خانواده نسبت به اخلاق جنسی بی‌تفاوت شده است یا قدرت مدیریت خود را از دست داده است؟
 
حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد در پایان سخنان خود آسیب‌شناسی اقدامات انجام شده و اصول و سیاست‌های مواجهه با این پدیده را از جمله کارهای لازم برای بررسی این تحولات دانست و تأکید کرد: آنچه بیش از هر چیز نیازمند تأمل به نظر می‌رسد تصویر روحانیت از تحولات جنسی در جامعه و چگونگی مواجهه با آن است. به نظر می‌رسد طلاب به نوعی بساطت در فهم این پدیده گرفتار شده‌اند و حوزه نیز مسیر روشنی را در مواجهه با این پدیده، به ویژه برای مبلغان، ترسیم نکرده است.
 
رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده در انتهای این جلسه، به پرسش‌های حضار پاسخ گفتند.
لازم به ذکر است گزارش کامل این جلسه نیز به محض دریافت از مؤسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل‌یاسین بارگذاری خواهد شد.


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ