اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1392/11/19
تعداد بازدید: 8076
 
نشست علمي«تحليل آمارهاي جمعيتي» برگزار شد


نشست  «تحليل آمارهاي جمعيتي» با حضور جناب آقاي محزون مدیر کل دفترآمار و جمعیتی سازمان ثبت احوال و اعضاي هيئت علمي و به همت مرکز تحقيقات زن و خانواده برگزار شد.
در ابتداي اين نشست علي اکبر محزون با اشاره به اهميت رصدهاي آماري و تأثير آن درفرآيند تصميم‌گيري گفت: رصد آماری و اخذ تصمیم بر اساس ارقام و اعداد، در همه حوزه ها امری لازم به نظر می رسد اما در حوزه های مربوط به جمعیت اهمیت این موضوع دو چندان می شود.
مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی افزود: واقعیت این است که تا پیش از این، تحلیل های مربوط به حوزه جمعیت، به صورت پیش بینی بوده و در واقع نظریات کارشناسان، مبنای تصمیمات قرار می¬گرفت اما امروزه شرائط متفاوت از گذشته است و تنها آمارهای رسمی و دقیق است که مبنای تصمیمات در طرح‌های مربوط به تحولات حوزه جمعیت قرار می گیرد.
محزون ادامه داد: آنچه اتفاق افتاده است نوید خوشایندی را نسبت به آینده جمعیتی کشور به دست نمی دهد. تحلیل آمارهای موجود نشان می دهد که سیاست های تعدیل کننده جمعیت که برخی از آنها دیکته شده مجامع بین المللی بوده است در آینده کشور را با بحران جدی روبرو خواهد ساخت.
وي افزود: در سال‌های آینده به سمت جمعیت سالمندی می رویم به طوری که عنوان شده تا سال 1410 با پنجره جمعیتی که همان جمعیت سالمند است مواجه می شویم؛ به همین دلیل بهتر است از همین حالا برای 20 سال آینده برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسبی انجام شود.ایران از سال 90 وارد مرحله سوم گذار سنی جمعیت یعنی دوره میانسالی می‌شود و این بدان معناست که در هرم سنی جمعیت کشور، تعداد افرادوی درباره آینده نرخ رشد جمعیت کشور در زمان احتمالی منفی شدن این رشد توضیح می دهد: زمانی که نرخ باروری کل کشور به زیر 2.1 برسد، این موضوع زنگ خطری برای ثبات جمعیت کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که هم‌اکنون، میزان باروری کل در کشورمان به 1.8 رسیده است 30 تا 64 ساله بیشتر از سایر گروه‌های جمعیتی خواهد بود.
مدیر کل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال درمورد عوامل کاهش جمعيت ايران گفت: افزایش هزینه‌های مالی، سیاست تک فرزندی و به تاخیر انداختن فرزند اول، افزایش سن ازدواج و ... از عوامل  کاهش رشد جمعیت مي‌باشد.
محزون تاکید کرد: بر اساس آمارهای موجود در سال 2010 در بین 26 کشور منطقه از لحاظ جمعیتی رتبه 23 را دارا بودیم و همچنین از نظر نرخ باروری نیز رتبه 25 را کسب کردیم به طوری که نرخ باروری ما به زیر سطح جانشینی یعنی 1.6 رسیده است.
 به گفته وی چالش های سیاسی امنیتی و به تبع آن چالش های فرهنگی در صورت مهاجرپذیری در کشور ایجاد می شود به همین دلیل نیاز است که در سیاست های جمعیتی کشور بازنگری صورت گیرد به طوری که سطح باروری زیر جانشینی را حفظ کنیم تا بتوانیم تعادل جمعیتی داشته باشیم.
 محزون با اشاره به اینکه اولین راهکار رفع محدودیت‌های تنظیم خانواده است گفت: تدوین سیاست‌های تشویقی و همچنین جایگزین کردن مفاد دیگر به سیاست های تنظیم خانواده قبل از جمله اقداماتی است که می توان برای حفظ تعادل جمعیتی کشور انجام داد.
وی با اشاره به اینکه 70 درصد جمعیت کشور 15 تا 64 سال سن دارند افزود:  در حال حاضر جمعیت 15 تا 64 ساله ما فرصت طلایی خوبی محسوب می شود به طوری که می تواند به ما در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور و همچنین استفاده از باروری آنان استفاده کرد.

دانلود سیمای تحولات جمعیتی جمهوری اسلامی ایران
 
 


به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ