اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1390/12/27
تعداد بازدید: 4577
 
«جنسيت و نفس» منتشر شد.

کتاب «جنسيت و نفس» با گفتارها و گفت‌وگوهايي از اساتيد و دانشوران؛ به همت دفترمطالعات و تحقيقات زنان منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان؛ اين کتاب ضمن گردآوري مصاحبه‌ها و مقالات اساتيد محترم: محمدتقي مصباح يزدي، غلام‌رضا فياضي، سيدمحمدغروي، حميدپارسانيا، محمدتقي سبحاني، هادي صادقي، يدالله يزدان‌پناه، مرتضي جوادي آملي، محمدتقي کرمي، محمدرضا زيبائي نژاد در اين باره، به تبيين اهميت و جايگاه جنسيت و نفس، طرح پرسش‌هاي اصلي، ديدگاه‌هاي مطرح شده، نقاط مشترک و متمايز ديدگاه‌ها و نتايج حاصل از هر ديدگاه پرداخته است.
مولفان در پيشگفتاربا بيان اينکه در باب جنسيت و روح، گرچه سخن چنداني درکتب متداول فلسفي ديده نمي شود و اين بحث دغدغه‌ي ذهني فلاسفه پيشين نبوده است، اما فلاسفه معاصر گه گاه به مناسبت‌هاي مختلف به آن پرداخته‌اند. در اينجا دفترمطالعات  و تحقيقات زنان با استنطاق از دانشوران دريچه‌اي به طرح ايده‌ها و ديدگاه‌هاي نو درحوزه مطالعات جنسيتي گشوده و در يک مراوده علمي زمينه حساسيت، باز انديشي و اصلاح برخي از گزاره‌هاي علمي را فراهم نموده است.
اين نوشتار در7گفتارجنسيت و نفس از منظر فلسفه، جايگاه انساني زن در حکمت اسلامي، جنسيت و نفس در اسلام، ظرفيت‌هاي فلسفه در مسئله جنسيت، جنسيت و سنخيت، جنسيت و نفس به روايت حکمت متعاله و جنسيت و نفس ارائه شده است.
دربخش جنسيت و نفس از منظر فلسفه اين کتاب آمده است: پذيرش تمايزات جنسي به معناي پذيرش جايگاه ارزشي و اعتقادي به فرادستي و فرودستي ديگري نيست بلکه اين تمايزات زمينه را براي کارکردهاي متمايز و توانمندي‌هاي ويژه هموار مي‌سازد. بنابراين نبايد از تفاوت‌ درموقعيت‌ها و حقوق، برداشت منفي کرد و آنها را ظالمانه پنداشت؛ مگر آنکه ثابت شود اين تفاوت‌ها تاثيري در سعات بشر ندارد و نيز با ويژگي‌هاي تکويني زن و مرد هماهنگ نيست و با مجموعه‌ي تکاليف و حقوق زن و مرد نيز ناسازگار است.
چاپ نخست کتاب« جنسيت ونفس» از سوي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان با شمارگان3000نسخه، 170 صفحه وبهاي 30000ريال روانه بازار شده است.
علاقمندان به تهيه اين کتاب، مي توانند به قم، بلوار جمهوري اسلامي، ميدان سپاه، خيابان مالک اشتر، پلاک50 دفتر مطالعات و تحقيقات زنان وتهران خيابان انقلاب، خيابان بهار، بعدازتقاطع سميه، کوچه شهيدحميدصديق،پلاک29 مراجعه و يا باشماره 02512907610الي13 تماس حاصل نمايند.به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ