اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1390/12/11
تعداد بازدید: 4340
 
نشست علمي«زن و حق تصميم گيري درباره بدن»

به گزارش روابط عمومي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان نشست علمي«زن و حق تصميم‌گيري دربارة بدن» با حضور اعضاي هيئت علمي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان و کارشناس محترم جناب حجت الاسلام دکتر آل‌بويه برگزار شد.
حجت الاسلام آل‌بويه در ابتداي نشست به تبيين ديدگاه يکي از هواداران سقط جنين با نام خانم جوديث تامسون پرداخت وگفت: تامسون در مقاله معروف خود با  نام "دفاع از سقط جنين" به تبيين دلائل خود و دفاع از رهيافت خود مي‏پردازد. در رهيافت وي که صبغه‌اي ليبرال دارد، همراه با تأکيد بر آزادي زن و حق انتخاب او، سقط جنين در بارداري‌هاي ناخواسته، امري شخصي و در حوزه اختيارات مادر قلمداد مي‌شود. به اعتقاد تامسون، حق حيات جنين مستلزم حق حيات با استفاده از بدن ديگري براي حفظ حياتش نيست.
آل‌بويه، ضمن ارائه مثال‌هاي متنوعي از تامسون و بسط و تبيين ديدگاه وي؛ با توجه به مباني، پيش‌فرض‌ها و لوازم رهيافت تامسون، به نقادي نظرية او پرداخت. از منظر وي، ديدگاه تامسون به تلازم مسئوليت و اختيار آدمي مي‌انجامد، در حالي که همواره اين تلازم وجود ندارد. به علاوه اينکه، شاهد مثال عمدة تامسون (ويولون‌نواز) با جنين تفاوت عمده‌اي دارد؛ رحم جايگاه طبيعي جنين است و بارداري نيز زن باردار را زمين‌گير نمي‌کند و  بالاخره اينکه نظرية‌ مذکور اخلاق خانواده را با چالش جدي روبه‌رو خواهد ساخت.
در پايان جلسه، اعضاي هيئت علمي به بيان ديدگاه‌هاي‌ خود پيرامون مسئله پرداختند.به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ