اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1390/10/29
تعداد بازدید: 4139
 
نشست هم انديشي حقوق و جنسيت


 نشست هم انديشي حقوق و جنسيت؛ نقد برابري کامل حقوقي زن و مرد از ديدگاه مکاتب فلسفه‌ي حقوق و فلسفه‌ي اخلاق غرب با حضور اعضاي هيئت علمي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان و کارشناسي دکتر قربان‌نيا، عضو هيئت علمي دانشگاه مفيد قم، برگزار شد.
    به گزارش روابط عمومي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان در اين نشست زهره رجبيان عضو هيئت علمي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان به تبيين ديدگاه‌ خود پيرامون پايگاه‌ فلسفي برابري کامل حقوقي زن و مرد پرداخت. رجبيان با بررسي مکاتب فلسفه حقوقي و فلسفه اخلاقي افزود، علي‌رغم آن که برابري کامل حقوقي زن و مرد از سوي اسناد بين‌المللي به عنوان نسخه‌اي جهان‌شمول توصيه ‌مي‌گردد، برابري کامل حقوقي زن و مرد در عرصه‌ي خانواده از هيچ پايگاه فلسفي برخوردار نيست؛ زيرا از ديدگاه اين مکاتب برابري داراي ارزش ذاتي و مطلق نيست و همواره معيارها و ارزش‌هاي ديگري نظير عدالت، دست‌يابي به سود بيشتر، عقلانيت جمعي و... آن را مقيد و محدود مي‌سازند.
 کارشناس دفتر مطالعات و تحقيقات زنان در جمع‌بندي و نتيجه‌گيري مباحث اظهار داشت، بر اساس اين مکاتب فلسفي آن معني از برابري که کمتر مورد مناقشه قرار گرفته، برابري در حقوق بنيادين انساني است؛ و از اين سطح  هر چه به لايه‌ها و سطوح ديگر نزديک مي‌شويم، اختلاف نظرها و سلايق بيشتر خود را نشان ميدهد و عناصري همچون عدالت، فايده، شايستگي، استحقاق و ... محوريت مي‌يابد. بنابراين در زمينه‌ي حقوق و جنسيت، رابطه‌ي حقوق و تفاوت‌هاي جسمي و رواني، ‌استعداد‌ها،‌ توانايي‌ها، نيازها و مسئوليت‌ها، شايسته‌ي تحقيق و پژوهش بيشتر است.
دکتر قربان‌نيا در ادامه جلسه به نقد و بررسي ديدگاه مزبور پرداخت. وي با اشاره به نقاط قوت اثر پژوهشي، نکاتي را جهت غني‌سازي اثر متذکر شد.
در پايان جلسه اعضاي هيئت علمي به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداخته و کارشناس محترم بدانها پاسخ داد.
به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ