اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1388/12/25
تعداد بازدید: 4996
 
کتاب "فمينيسم" منتشر شد


دفتر نشر معارف نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، کتاب "فمينيسم" اثر سيد ابراهيم حسيني را منتشر کرد .


به گزارش سرويس فرهنگي خبرگزاري زنان ايران ، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها "مأوا"، آنچه در اين کتاب گرد آمده است مهم‌ترين سوالات درباره فمينيسم است که از سوي حجت الاسلام سيد ابراهيم حسيني عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) و مؤلف کتاب پاسخ دهي و بازپژوهي شده است .


اين کتاب در دوازده پرسش که بخش‌هاي کتاب را از هم مجزا مي‌کند به "مفهوم فمينيسم"، "جنبش فمينيستي"، "موج‌هاي فمينيستي"، "پيدايش فمينيسم"، "انگيزه‌هاي فمينيسم"، "فمينيسم و تفاوت زن و مرد"، "تفاوت‌هاي تکويني و حقوقي زن و مرد"، "سنجش نگرش فمينيستي"، "ديدگاه اسلام و فمينيسم"، "فلسفه تفاوت‌هاي حقوقي زن و مرد"، "پيامدهاي جنبش فمينيستي" و "اسلام و تجدد زندگي" پرداخته است .


در بخشي از کتاب که به فلسفه تفاوت‌هاي حقوقي زن و مرد پرداخته و با پرسش من به عنوان يک مسلمان نمي‌توانم افکار فمينيستي را بپذيرم، اما همواره با اين پرسش مواجه مي‌شوم و دوست دارم بدانم که اگر اسلام دين مردان نيست و حقوق برابر براي زن را به رسميت مي‌شناسد پس چرا تفاوت‌هاي حقوقي فراواني بين زن و مرد قايل شده است؟ آغاز شده است، مي‌خوانيم :
مسلم است که اسلام در همه جا براي زن و مرد حقوق مشابهي وضع نکرده است، همچنان که در همه موارد براي آن‌ها تکاليف و مجازات‌هاي مشابهي نيز وضع نکرده است. اسلام اصل مساوات انساني را در حقوق زن و مرد رعايت کرده است اما لازمه تساوي، تشابه و يکنواختي نيست. لازمه عدالت، وضع حقوق و تکاليف برابر و يکسان در شرايط همسان و حقوق و تکاليف متفاوت در زن و مرد متفاوت است، زيرا زن و مرد از نظر تکوين داراي شرايط همساني هستند و يکي از شاخصه‌هاي نظام حقوقي شايسته آن است که به واقعيات هستي توجه داشته باشد.


از آنجا که زن و مرد به لحاظ جسمي و روحي تفاوت‌هاي فراواني دارند، عدالت اقتضا مي‌کند زن و مرد حقوق برابر اما احياناً متفاوت داشته باشند. لازمه اشتراک زن و مرد در حيثيت انساني و برابري آن‌ها از لحاظ انسانيت، برابري آن‌ها در حقوق انساني است. اما حقوق و تکاليفي که به مقتضاي جنسيت و تقسيم وظايف طبيعي متناسب مقرر مي‌شود، همسان نيست؛ البته همين حقوق و تکاليف بر اساس تلازم حق و تکليف متوازن و برابر است و اسلام هرگز امتياز و ترجيح حقوقي براي مردان نسبت به زنان قائل نيست و از سوي ديگر با پيوند و برقراري تعامل شايسته بين حقوق و اخلاق، زن و مرد را رفيق هم قرار داد نه رقيب يکديگر از اين رو رعايت حقوق زن و مرد از سوي طرف مقابل، امري مقدس و انساني محسوب مي‌شود .


کتاب "فمينيسم" از سوي دفتر نشر معارف نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها در شمارگان 5 هزار جلد به قيمت 800 تومان وارد بازار نشر شد .


 
به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ