اخبار مرکز و رویدادهای پژوهشی
 
تاریخ بارگذاری: 1388/12/18
تعداد بازدید: 4406
 
«احکام و آداب حجاب و عفاف» منتشر شد


«احکام و آداب حجاب و عفاف» به قلم «طاهره جباري» از سوي انتشارات نورالسجاد منتشر شده است.


به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايکنا) احکام و آداب حجاب و عفاف، از مجموعه پژوهشي فرهنگي«فقه و زندگي» در چهار بخش خلاصه شده است.


«جايگاه زن و آزادي او»، «کليات»، «نياز انسان به لباس» و «بدحجابي؛ مقابله، پيامدها و راه‌هاي دروني کردن حجاب» عناوين چهار فصل اين کتاب است.


در فصل نخست، مطالبي همچون «نگاه غرب به زن»، «از ديروز تا امروز»، «زن در نظام شاهنشاهي»، «جايگاه زن در اسلام و انقلاب اسلامي» و «نسخه شفابخش» بررسي شده است.


مفهوم «پوشش و حجاب»، «مفهوم عفاف»، «رابطه عفاف با حجاب و پوشش»، «تاريخچه حجاب»، «پوشش در اديان الهي»، «پوشش در آيين زرتشت، مسيح،‌ يهود، ايران باستان و ساير ملل و پوشش زنان عرب»، «فلسفه حجاب» و «فلسفه حجاب کامل در نماز» نيز بخشي از مباحث به کار رفته در اين کتاب است.


در بخش سوم کتاب با عنوان «نياز انسان به لباس» مولف به مباحثي هم‌چون حجاب در قرآن و سنت، لباس، حفاظ بدن، حيا و وقار، ‌خودآرايي و آراستگي، اختلاط زن و مرد،‌ دست دادن با نامحرم، نگاه پزشک، لباس شهرت، همصحبتي با نامحرم و ورود به حريم زن و شوهر اشاره کرده است.


در فصل چهارم کتاب نيز با راه‌هاي برخورد و مقابله با بدحجابي، پيامدهاي اجتماعي، فرهنگي، عقيدتي، ‌سياسي و رواني بدحجابي و راه هاي دروني کردن حجاب افراد آشنا مي‌شويم.


در بخشي از اين کتاب آمده است: «پوشش زن در برابر مرد بيگانه از مسائل مهم اسلامي است که قرآن کريم با صراحت بر وجود آن تأکيد کرده است. پوشش مناسب، پرهيز از نگاه حرام و عدم جواز خلوت، لازمه حفظ حريم ميان مردان و زنان نامحرم است.»


«آداب و احکام حجاب و عفاف»، به سفارش ستاد احياء امر به معروف و نهي از منکر، از سوي «طاهره جباري» در شمارگان 5000 نسخه از سوي انتشارات نورالسجاد منتشر شده است.
به اشتراک بگذارید:    اشتراک گذاری در سروش  اشتراک گذاری در تلگرام  اشتراک گذاری در ایتا  اشتراک گذاری در فیسبوک  اشتراک گذاری در توئیتر


منبع: منابع قدیمی

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
نشـانی‌مرکز‌قـم:بلوار الغدیر ، کوچه 10 ،پلاک5 پژوهشکده زن و خانواده
تلفـن: 58-32603357 (۰۲۵)
فکس: 32602879 (۰۲۵)
سامانه‌پیامکی: 1۰۰۰2532907610
نشـانی‌دفترتهــران: بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
تلفـــــــــــــــــــــــــــــــــن: ۴ ۴ ۹ ۳ ۸ ۹ ۸ ۸   (۱ ۲ ۰)
عضویت در خبرنامه
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397
پورتال جدید پژوهشکده زن و خانواده راه اندازی شد

انتقال به پورتال جدید
χ